تاسیسات سرمایشی گرمایشی روز دنیا کدامند؟ فن چیلر

بنابراین چیلر جذبی برای پروژه هایی که برق به میزان نیاز در دسترس نیست و یا به هر دلیلی اتلاف انرژی گرمایی زیاد است، مورد استفاده قرار می گیرد.

چیلر فن کویل چیست

چیلرهای جذبی به دلیل متفاوت بودن سیکل برودتی، نیازی به کمپرسور ندارند و با دریافت انرژی گرمایی لازم، قادر به تولید آب سرد هستند.

گرمایی که توسط مبرد از آب موجود در اواپراتور چیلر گرفته میشود، باید دفع شود. در این مدل از دو کویل مختلف استفاده میشود، یکی برای گرمایش و دیگری سرمایش.

فن المانی چیلر

این نوع فن کوئل دارای یک مبدل حرارتی است، به همین دلیل شما یا باید از آن به عنوان سرمایش و یا به عنوان گرمایش استفاده کنید. This post was creat ed with the help of GSA  C on᠎tent G en᠎erator Dem ov​er si on᠎!

انواع فن کویل از نظر شکل ظاهری، شامل فن کویل سقفی، ایستاده، دیواری، زمینی، کاستی، و کانالی میباشد. از بارزترین مشخصات آن میتوان به نصب راحت، پایین بودن هزینه سرویس و تعمیر آن، راحت بودن سرویس به دلیل محل نصب فن کویل زمینی، کم بودن صدا و داشتن راندمان مناسب اشاره کرد.

ابعاد و وزن چیلرهای آبی تراکمی کم تر از چیلر تراکمی هوایی است. اثرات زیست محیطی سیستم سرمایش مرکزی چیلر تراکمی به مراتب از نوع جذبی آن کم تر است.

فن کویل و چیلر

فن کویل کاستی، نوعی دیگر از فن کویل های سقفی است که بر خلاف سایر مدل های سقفی توکار در وسط سقف قرار میگیرد و به کمک پنجرهها هواگیری را انجام میدهد.

لوله کشی در حالت توکار درون ساختمان قرار می گیرد و در حالت روکار نیز بر روی دیوار خواهد بود.همچنین طراحی این مدل سیستم تهویه مطبوع به صورت شیب دار و پایه دار است.

همانطور که می دانید در طراحی یک سیستم تمامی اجزا آن سیستم اگر وظیفه خود را به خوبی انجام ندهند این امکان وجود دارد که کل سیستم از مدار کاری خود خارج گردد .

در سیستم هایی که برای تجربه شرایط مختلف ورود به سیستم، طراحی شده اند می توان جریان را تغییر داد تا دمای هوای خروجی ثابت را بر اساس یک حجم ثابت هوا حفظ کند.

یکی بهترین تاسیسات سرمایشی گرمایشی مینی چیلر است که میتوانند در انواع ساختمانها قرار گرفته و هوای خنک و گرم هر یک از واحدها را به صورت جدا و کاملا مستقل، تامین نماید.

چیلرهای جذبی بر اساس چرخه تبرید جذبی عمل میکنند و این چرخه با استفاده از شعله مستقیم یا آب گرم و بخار ایجاد میشود.

فن کندانسور چیلر

با هدایت جریان هوا به مبدلهای مختلف حرارتی، میتوان چنین دستگاهی را هم برای گرمایش و هم برای سرمایش استفاده کرد.

This da​ta h᠎as been g᠎ener ated wi​th t he he​lp  of G᠎SA Con᠎tent G᠎en᠎er​ator D​emoversion!

مخزن تحت فشار فشاری است که از طریق جداسازی هوا و جریانهای جریان فرآیند بالا انجام می شود. در واقع هنگام استفاده از سیستم فن کویل، نمیتوان ازچرخه با صرفه تمام هوایی در زمستانها استفاده کرد.

چیلر فن کویل دیواری

هواساز معمولی دارای بدنه معمولی است و اغلب در پروزه های تجاریی، مسکونی و یا صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

فن کویل زمینی یکی دیگر از انواع فن کویل میباشد که بر روی زمین قرار میگیرد و در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار میگرفته است؛ اما امروزه مدل اتوماتیک آن هم بسیار پرطرفدار شده است.

چیلر و فن کویل چیست

اما به طور کلی می توان گفت که در سیستم های تهویه مطبوع ساختمانی، چیلر وظیفه تامین آب مورد نیاز در محدوده دمایی 6 درجه سانتی گراد را جهت استفاده در فن کویل ها یا هواساز دارد.  This has been cre ated  by GSA  Con᠎tent Gen​er ator D᠎em oversi᠎on!

چیلر موتورخانه

فن کویل کاستی یکطرفه:این مدل به دلیل پرتاب باد از یک جهت بیشتر در فضاهای مسکونی و کوچکتر استفاده میشود و معمولا به دلیل یک طرفه بودن آن در گوشه سقف نصب میشود.

فن کویل مینی چیلر

چیلرهای جذبی به دلیل مشکلات و هزینه زیادی که در بحث تعمیر و سرویس و نگهداری دستگاه دارند کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

فن کویل کاستی که نوعی پر طرفدار است و به واسطه نصب و اجرای آسان و همچنین پوشش همه جهات در نوع چهار طرفه آن به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

چیلر فن دار

ادغام چیلر با فن کویل یا هواساز، ترکیبی ایده آل از یک سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع هستند که کمتر مورد شناخت مردم عادی قرار گرفته است.

همان طور که در مطالب فوق گفته شده دستگاه فن کویل همانند داکت اسپلیت و کولر گازی یکی از دستگاه های تهویه مطبوع در سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان هاست که کاربرد زیادی در ساختمان های تجاری، مسکونی و..

موتور فن چیلر

همچنین به دلیل اینکه ظرفیت کمی هم دارند برا محیط های کوچک کاربرد بیشتری دارند؛ انواع فن کویل دیواری به آسانی نصب و سرویس میشوند.

فن سه فاز چیلر

فن کویل های دیواری به دلیل نصب بر روی دیوار و اینکه فضای کمی را اشغال می کنند برای محیط های کوچک بسیار مناسب است.

چیلر و فن کویل ابارا

اگر در ساختمان نیاز به کنترل دما به صورت انفرادی باشد باشد، قطعا فن کویل دیواری بهترین گزینه خواهد بود و قیمت مناسب تری خواهد داشت.

محدودیت به خصوصی در کاربردهای چیلر گرمایشی وجود ندارد و آنها برای هر مکان و سازه­ای با هر کاربری ای مناسب هستند.

طرز کار این رادیاتورها به گونهای است که به محض روشن کردن آنها تمام گرمای تولید شده به خانه منتقل شده و انرژی اضافی هدر نمیرود.

صدا و لرزش تولید شده در چیلرهایی با این کمپرسور به مراتب کمتر است، همچنین نگهداری از این نوع کمپرسورهای چیلر آسان تر و کم هزینه تر است.

سینی های درین معمولا از جنس ورق گالوانیزه همراه با عایق الاستومری می باشند. در ادامه سعی شده است تا آموزش عیب یابی چیلر را به اختصار توضیح دهیم و چند نمونه از مشکلات همراه با راه حل را برایتان بیاوریم تا در صورت بروز مشکل، از عیوب چیلر خود باخبر شوید.

همچنين کويل هاي سرد و گرم فن کويل کاستي چهار طرفه مگا (Mega) با فاصله ي 60 سانتي متري از يکديگر جدا شده اند که تاثير گذاري بر يکديگر را به صفر مي رساند ، و به سبب آن راندمان بازدهي فن کويل افزايش مي يابد .

سیستم چیلر و بویلر متصل به فن کویل ها ، یک سیستم تمام آب یا هیدرونیک است که نسبت به سیستم های تمام هوا که مستقیما هوا را سرد و گرم کرده و با کانال به داخل ساختمان ارسال می کنند، راندمان بالاتری دارد.

در بیان ساده چیلر ماشین انتقال گرما است.چیلر ماشینی است که از طریق سیکل جذبی یا تراکمی آب را سرد می کند و سپس به وسیله پمپ، این آب سرد شده را به یونیت های داخلی (فن کویل) که مستقر در داخل ساختمان هستند منتقل می کنند تا گرمای درون فضای منازل یا واحدهای تجاری را جذب کند.

سپس کنترل فشار باعث کند شدن پمپ می شود تا در فشار ثابت سیستم جریان کمتری ایجاد کند. این دستگاهها دمای آب را به صفر یا زیر صفر میرسانند و سپس آب را به سمت فن کویل ­ها که در قسمتهای مختلف ساختمان نصب شدهاند هدایت میکنند.

همگی از چیلرهای صنعتی برای تولید محصول و نگه داشتن واحد صنعتی خود در دمای ایمن یا کاهش زمان فرآیند استفاده می کنند.

زیرا در این مناطق در ماه های بینا بینی ، برخی روزها دمای هوای بیرون افزایش می یابد ؛ به قسمی که در فضا های پیرامونی نیاز به سرمایش احساس می شود و در روزهای دیگر دمای بیرون افت می کند به طوری که به همین فضاها لازم است گرمایش داده شود .

این مدل اکثرا بالای در ورودی هر فضا و زیر سقف کاذب نصب میشود. قیمت خرید چیلرهای صنعتی با توجه به مدل چیلر و ظرفیت خنک کنندگی آن متفاوت خواهد بود.

همانند انتخاب داکت اسپلیت، انتخاب و خرید فن کویل نیز نیازمند مشاوره دقیق است. غالباً در سیستم فن کویل در این حالت، فن نیز خاموش می شود.

همانطور که گفتیم فن کویلها علاوه بر ظاهر، بر اساس نوع لوله کشی نیز تقسیم بندی میشوند؛ انواع فن کویل بر اساس لوله کشی شامل، فن کویل دو لوله و چهار لوله میباشد.

این سیستم ها در بالای سقف کاذب نصب شده و از نظر هوادهی، دارای خروجی های یک طرفه و چهار طرفه است.

به عنوان نمونه برای یک چیلر ساختمانی، ابتدا باید تعداد واحد ها، تعداد دریچه ها، متراژ واحد ها و… این یک استراتژی کنترل غیر معمول برای یک سیستم فن کویل است ، اما عملکرد رطوبت زدایی پیشرفته را در شرایط کم بار فراهم می کند.

انواع فن کوئل را میتوان به صورت دستی (مدل زمینی) و یا با ترموستات (مدل سقفی) کنترل کرد. بین فشار مکش کمپرسور و فشار روغن باید حداقل ۱۰ psi فشار باشد در غیر این صورت کنترل روغن فرمان قطع میدهد.

این دستگاه دارای قابلیت های مختلف است که با مکش هوای موجود درجه حرارت فضای محیط اطراف را تنظیم می کند.

سرمایشی و گرمایشی بودن فن کویل برقی و قابلیت استفاده در تمام فصول از مزایای فن کویل است. چیلر خانگی از جمله سیستمهای سرمایش و گرمایش است که امروزه برای خانههای مسکونی استفاده میشود.  This  post h​as been do ne ​by G​SA Content G​enerator  D em​oversion.

قیمت رادیاتور شیشهای به نسبت نصب و راهاندازی سیستم گرمایش از کف پایینتر است. یک سیستم گرمایشی جدید منزل، سیستم گرمایش از کف است.

پمپ خنک کننده مایع سرد را از طریق حلقه فرایند جریان می دهد. سوئیچ جریان تبخیری سیستم را از شرایط جریان کم خنک کننده محافظت می کند که می تواند باعث مشکلات سیستم عامل و آسیب شود.

FREEZESTATبه محافظت از تبخیر کننده از انجماد بالقوه کمک می کند. چرخه پایه خنک کننده برای هر دو فشرده سازی بخار و جذب چیلرها یکسان است.

یکی از مشکلات رایج چیلرهای حذبی، راندمان پایین دستگاه است. نیاز به نگهداری (و گاهی تعمیر) زیاد، از مشکلات فن کویل است.

ظرفیت هوادهی فن کویلهای دیواری چیزی در حدود 200 الی 800 فوت مکعب در دقیقه (CFM) است. گاز مبرد R22 توسط کمپرسور که با نیروی الکتروموتور به گردش درمیآید، از طریق لولهکشی به کویلهای بخش کندانسور پمپاژ میشود.

فن کویل یک بخش مهم از سیستمهای تهویه مطبوع است. بنابراین استفاده از کولرهای گازی باعث صرفهجویی در مصرف آب خواهد شد.

به منظور محاسبه میزان استاندارد آب در گردش در چیلر های تراکمی و جذبی به ازای هر تن تبرید بار برودتی چیلر از دو فرمول اساسی زیر جهت محاسبه میزان دبی و فلو آب در گردش در کولینگ تاور استفاده می شود.

انواع فن کوئل تهویه، به فضای کمتری جهت اجرای سیستم لولهکشی نیاز دارند. در اغلب فروشگاه های تهویه، سیستم هایی مثل کولر گازی یا اسپلیت ها و کولر آبی برای فروش عرضه می شوند.

تعمیر فن کوئل غالبا تا ۷۰ درصد بازدهی فن کوئل ها را بیشتر می کند و همچنین تعمیر فن کوئل ها مصرف انرژی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

فن کویل کانالی میتواند جریان هوا را با فشار زیادی تولید کند؛ به همین دلیل به آن فن کوئل کانالی پرفشار هم گفته میشود.

این مدل از فن کوئل بسیار پر کاربرد می باشد. هواسازها بر اساس نوع کاربرد در اقسام مختلفی تولید می شوند.

مهمترین هدف این تجهیزات، خنک سازی محصولات خارج شده از خط تولید است. فن کویل سقفی توکار یکی از انواع پرکاربرد است.

یکی دیگر از جدیدترین سیستمهای گرمایشی و سرمایشی، دستگاه VRF است که کاملا مشابه GHP است. لازم به یاد آوری است که برخی از صاحب نظران ضریب همزمانی را از جذر ضریب همزمانی بالا بدست می آورند .

در طرح ها و ظرفیت های گوناگون ، مطابق با استانداردهای روز و متناسب با درخواست ها و نیازهای هر مشتری است.

تمامی فن کویل ها به وسیله لوله کوشی به مخزن آب سرد چیلر متصل می شوند و پمپ مخزن هم وظیفه به چرخش در آوردن این آب سرد را بر عهده دارد.

بلوور (فن) وظیفه گردش هوا را به عهده دارد. فن کویل معمولا هوا را به طور مستقیم تخلیه میکند هر چند برخی ممکن است به کانالهای کوتاه نصب شوند.

چون با توجه به متراژ و تابش خورشید به ویلا این سیستم ممکن است، جوابگو نباشد. ساختمان های مسکونی، تجاری، صنعتی و کارگاه های تولیدی برای تهویه مطبوع و تنظیم دما، به سیستم های تهویه نیاز دارند.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد فن سه فاز چیلر لطفا از صفحه ما بخواهید.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.