لیبل خام ghs

 

برچسب GHS چيست؟

برچسب لیبل خام برچسبي هست که براي مواد شيميايي به کارگیری مي شود که با استاندارد GHS مطابقت دارد.

 

استاندارد GHS چيست؟

سيستم جهاني هماهنگ طبقه بندي و برچسب گذاري مواد شيميايي (يا سيستم هماهنگ جهاني – GHS) يک استاندارد بين المللي هست که به وسیله سازمان ملل متحد ايجاد شده هست که برچسب گذاري مواد شيميايي را هماهنگ مي کند.

 

اولين ورژن استاندارد GHS در ادامه سال 2002 به تصويب رسيد و در ادامه سال 2003 منتشر شد. از آن دوران تا به امروز اين استاندارد چندين توشه تصحیح شده است.

 

اگرچه GHS اجباري نيست، به وسیله کشورهاي سراسر دنیا از گزاره ايالات متحده و اتحاديه اروپا پذيرفته شده است. در ادامه گزینه ايالات متحده، استاندارد GHS به وسیله اداره ايمني و بهداشت شغلي (OSHA) از طريق بازنگري استاندارد ارتباطات خطر در ادامه سال 2012 (HazCom 2012) اجرا شد. در ادامه گزینه اتحاديه اروپا، استاندارد GHS به وسیله مقررات CLP در ادامه سال 2008 اجرا شد.

 

برچسب GHS حاوي چه اطلاعاتي است؟

برچسب‌هاي GHS معمولا شامل شش عنصر هستند:

 

يک واژه سيگنال براي نشان دادن مرحله خطر ماده شيميايي (به تیتر نمونه “خطر”، “هشدار”).

پيکتوگرام هاي خطر با حاشيه قرمز رنگ (همچنين به تیتر نمادهاي GHS شناخته مي شود) براي نشان دادن خطرات مواد شيميايي و معمولا بر شالوده خطرات فيزيکي، بهداشتي و محيطي تیم بندي مي شوند.

اطلاعات مربوط به سازنده، از گزاره نام، نشانی و داده ها تماس.

اظهارات احتياطي که اقدامات احتياطي کلي را که بايد در ادامه گزینه ماده شيميايي انجام شود را توصيف مي کند.

اظهارات خطر که ماهيت ماده شيميايي و مرتبه خطر را توصيف مي کند.

شناسه متاع يا بيانيه افشاي مواد تشکيل دهنده براي شناسايي ماده شيميايي يا ماده خطرناک.

چگونه مي توانم برچسب GHS براي محصولات خویش دريافت کنم؟

اگر مواد شيميايي توليد يا عرضه مي کنيد، اولين قدم شامل شناسايي مقرراتي هست که استاندارد GHS را در ادامه مملکت شما اجرا مي کند. هرچند اين مقررات معمولا محتويات استاندارد GHS را تکرار مي‌کند، ممکن هست الزامات برچسب‌گذاري ديگري را بیشتر نماید که کمپانی شما بايد از آن ها پيروي نماید (مثلاً برچسب بايد در ادامه برابر سايش مقاوم باشد).

 

پس از شناسايي مقرراتي که در ادامه مملکت شما اعمال مي شود، بايد برچسب GHS را طبق با الزامات ذکر شده در ادامه آن چاپ و اعمال کنيد. چندين گزينه براي چاپ و اعمال ليبل وجود دارد، از گزاره چاپگرهاي ليبل، توزيع کننده هاي ليبل يا چاپگرها و دستگاه هاي ليبل. با اين حال، به دليل اقدامات احتياطي مربوط به برچسب‌گذاري GHS، ممکن هست سيستم برچسب‌گذاري قبل از چاپ و/يا اعمال برچسب‌ها تنظيم شود.

 

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.